Yeni Siyasi Yelpaze: Öncesi ve Sonrası ile Yeniden Yapılandırılması Planlanan Siyasi Oluşumlar.

Türkiye siyasi açıdan çok tuhaf bir ülke. Geçmişinde siyasetten başka konuşacak konusu olmayan insanların yaşadığı, herkesin ülkeyi kurtarmakla görevli ve sorumlu olduğu bir harçla yoğrulmuş kitlenin, asimile edilerek kim kimi dikizliyor, kimin gelini daha gelin… kimin ki gelmeyin yarışmaları, kim elendi kim kaldıdan başka ilgi alanının bırakılmadığı günlere geldik.

Amerikan planı ve uygulaması 12 Eylül öncesi yelpaze çok basitti.. Demokrat Sol odaklı bir CHP, Milliyetçi Muhafazakar çizgide AP, İnanç odaklı MSP ve Merkez sağa odakla daha bir milliyetçiliğe tutunan MHP.

12 Eylül önce, güdümlü bir parti yaratmaya çalıştı tutmadı diye düşündük. Ancak bu aslında iyi bir istihbarat ve analizin sonucunda toplumu yönlendirmek için bir tuzaktı belki de. Siyasi yasaklar neticesinde, saha dışında kalan tecrübeli siyasetçilerin bıraktığı boşluğu, yukarıda adı geçen tüm partilere mensup, tüm beklentisi ticari kazanç ve yolunu tutmak olan bir güruh ANAP olarak oluşan dalgadan faydalanıp sahile çıktı.

Yasakların kalkması süreci ile birlikte bit pazarına nur yağdı, AP devamı DYP, CHP den DSP, MSP den Refah, MHP aynı adla devam etti vb…. Ekonomik-Siyasi kriz filtrelerinin sağladığı siyasi elemeler, 12 Eylül yönetiminin, ABD-CIA projesi SSCB yi yıkacak güç ABD güdümlü islamdır stratejisi ile desteklediği, Türki cumhuriyetlerde Kuran-ı Kerim dağıtan, dinlerin kardeşliği ile yürüyen, ABD kökenli üniversite-istihbarat-STK destekli fetoş ile birlikte ANAP’ın hayalleri olan ama ABD fişeklemeli, federal yapı yolunda ilerleyecek akepe nin ortaya çıkmasına kadar süregelen bir oluşum..

Sevr in hortlağı olan BOP, hedefleri arasında yer alan ve arap havuzunu bulandıracak İsrail ile kardeş bir kürt devletinin mezopotamya hakimiyeti (Barzani yahudi akrabalık ilişkileri olan bir piyondur) hayali için Türkiye, İran, Irak ve Suriye topun ağzına getirildi. Irak ve Suriye de plan tamamlandı, BOP eş başkanı “eyyy amerika eyyy israil” uydurmaları ile uyuşturduğu zombi sürüsünü uyuturken sıra İran ve Türkiye ye geldi.

Gelelim artık zurnanın son perdesi olan bugünkü duruma:

Millet nezdinde artık kredisi biten, hukuksuzluk (Güçler birliğinin yok edilerek tek merkezde toplanması, mahkemelerin emirle karar alması vesaire), yolsuzluk (bakan hatta başbakanların vede hatta cumhurbaşkanlarının oğul ve yakınlarının süreç içerisinde eriştikleri inanılmaz servet, kayırma (değil birinci derece yakın artık sülalece yönetime geçme, lise mezunu oğulların kızların yeğenlerin eşlerin danışman, danışılmayan yollarla astronomik maaşlara bağlanması), ve tabiki DAMAT faktörü, etkisiyle yolun sonuna gelen bir akepe iktidarına son nefes olarak çeşitli şantaj şaibeleri arasında birbirlerine inanılmaz hakaretler olmasına rağmen, kucak kucağa bugünle gelen bir baxhceli desteği….

SONUÇ

Bilinmeyen bir el yine sisteme müdahale ederek siyasi yapıyı yeniden şekillendiriyor.. Hemde gizli gizli değil çok açık ve net…

CHP ye biçilen yer iktidar.. artık zamanın geldiğine karar verildi.. Ve bu amaçla CHP milli ve manevi değerlere daha yakın bir vizyon içerisine çekilerek, çok parlak bir ekibe teslim ediliyor. Ekrem-Muharrem bu işi üstlendi.

MHP son operasyonla (teröristbaşına destekten bahseden bir partide hiçbir ülkücü barınmaz barınamaz) tabanından tamamen koparıldı ve silinmesi süreci başladı. Misyonu, AP nin çizgisine daha yakın hatta ondan daha fazla demokrat sola hoşgörülü İYİ parti alacak, biçilen rol Ana Muhalefet.

İnancın siyasi rant olarak kullanılması, inançlı kitleninde artık midesini bulandırdığı için, daha dürüst, hem demokrat sola, hemde milliyetçi muhafazakar kesime yakın bir görüntü veren Saadet Partisi akepeden kalan artıkları da toplayarak, inanç partisi misyonunu üstleniyor.

Ancak en ilginç gelişme, pkk nın ulaşmak istediği hedefte gerçekleşiyor. Terörün hedefi, desteğini alamadığı kitleleri, zor kullanarak yönlendirmek ve kendi siyasi düşüncesini hakim kılmaktır. Bu süreç içerisinde zor kullanım, yeterli desteği arkasına aldığında yasal siyasi kimliğe devşirmeyi gerektirir. Aksi taktirde savunduğu siyasi görüşle birlikte yok olur gider. pkk ve hdp ufak tefek karşılıklı destek-tehdit-söylem çatışmaları ile bugüne kadar geldi ancak hiçbir zaman hdp pkk siyasi hedeflerinin yasal temsilcisi olarak kabul görmedi. Fakat bugün kaybedileceği kesin olan bir seçim ile teröristbaşının imajını sıfırlayarak, hdp yi resmi bir kimlik partisi haline getirip legalleştirmenin oyunu sahneye kondu. Bunun sonunda……

YAŞAYIP GÖRECEĞİZ YADA AYAĞA KALKIP BİZ YÖNETECEĞİZ..

SİZE SÖYLÜYORUM

MUSTAFA KEMALİN ASKERLERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir